V Krakove, druhom najväčšom meste Poľska, navštívili jeho historické centrum, ktoré sa vyznačuje mnohými historickými skvostami. V starom meste mali možnosť vidieť početné stredoveké a renesančné budovy, medzi nimi radničnú vežu, množstvo kostolov, hrad Wavel a tržnicu Sukienice.
Popoludní sa presunuli do koncentračného tábora Auschwitz I., ktorý sa nachádza v meste Osvienčim a ktorý bol počas 2. svetovej vojny nemeckým vyhladzovacím táborom. Pri vstupe do tábora ich privítal na hlavnej bráne povestný nápis Arbeit macht frei, v preklade do slovenčiny Práca oslobodzuje. Následne prešli viaceré expozície tzv. barakov, kde mali možnosť vidieť fotografickú dokumentáciu a množstvo zachovalých dobových predmetov, napr. protézy, hrnce, topánky či šaty tých, ktorí v koncentračnom tábore zomreli. Dojemné bolo tiež vidieť kopy vlasov, ktoré väzňom v tábore strihali. Navštívili tiež expozíciu, ktorá mapuje tragédiu slovenských Židov, mali možnosť prejsť priestorami plynových komôr.
Po prehliadke tábora Auschwitz I. sa presunuli do tábora Auschwitz Birkenau (Auschwitz II.), ktorý bol pre nedostatok miesta postavený v Brezinke, 3 kilometre od Osvienčimu.Tam videli známu rampu, kde sa ľudia pred príchodom delili, či budú väznení alebo ich život skončí priamo v plynovej komore. I v tomto tábore mali žiaci možnosť nahliadnuť do viacerých barakov, v ktorých medzi iným videli, v akých podmienkach spávali.
V Osvienčime zahynulo približne 1,5 milióna nevinných ľudí v plynových komorách, v dôsledku vyhladovania alebo ťažkých prác. Konali sa tam i nehumánne experimenty.
Návšteva tohto miesta, cintorínu mnohých obetí, zanechala v každom účastníkovi exkurzie silné emócie a stala sa im mementom, že človek dokáže byť pre človeka najväčším zlom.