Erasmus+ 2023-2024

ERASMUS + 2023-2024

Europejskie rozwiazania w zapewnianiu efektywnej współpracy edukacji i biznesu sektora automotive

Erasmus +

KA210-VET - Malé partnerstvá v sektore odborného vzdelávania a prípravy, ID KA210-VET-9B2DADD9

Výška projektu - 60 000,00 €

Vedúci partner:

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.

Odkaz na stránku vedúceho partnera:

Partnerské organizácie:

• Střední průmyslová škola a Obchodní akadémia, Bruntál, příspěvková organizace, Česká republika
  • Stredná priemyselná škola, Ul. SNP 413/8, Myjava, Slovensko

Ciele projektu:

• Zmena prístupu riadiacich pracovníkov odborných škôl, učiteľov a zamestnávateľov z automobilového sektora k mechanizmom a ochote nadväzovať a udržiavať trvalú spoluprácu medzi školstvom a biznisom.
  • Zvyšovanie vedomostí manažérov a učiteľov OVP, ako aj zamestnancov firiem o efektívnych, inovatívnych metódach nadväzovania a udržiavania trvalej spolupráce s cieľom prispôsobiť odborné vzdelávanie potrebám trhu práce.

Výsledky projektu:

• Presadzovanie modelov spolupráce a inovatívnych prístupov k vytváraniu efektívnych a trvalých vzťahov medzi odbornými školami a podnikaním v automobilovom sektore, čo umožní realizovať školenia riaditeľov škôl a učiteľov odborných škôl a zamestnancov podnikov automobilového sektora v oblasti vytvárania trvalých partnerstiev s cieľom zabezpečiť kvalitné praktické odborné vzdelávanie u zamestnávateľov a poskytovanie vzdelávania v súlade s potrebami trhu práce.
  • Zlepšenie komunikácie medzi školami a podnikateľmi, a tým aj možnosť vytvárania lepších podmienok pre odborné vzdelávanie na školách a podnikateľov v reálnych pracovných podmienkach u zamestnávateľov.

Cieľové skupiny:

• Vedúci pracovníci a učitelia odborných škôl zodpovední za zabezpečenie kvalitného vzdelávania v profesiách dôležitých pre automobilový sektor.
  • Zamestnávatelia a zamestnanci firiem v tomto sektore pôsobiacich v krajinách partnerských organizácií projektu.

Nepriame cieľové skupiny:

• Zástupcovia riadiacich orgánov škôl, teda zástupcovia administratívy dohliadajúcej na odborné vzdelávanie, pretože od ich rozhodnutí často závisia formálne rozhodnutia a možnosti nadväzovania vzťahov s podnikateľmi.
  • Študenti automobilových odborných škôl, ktorí vďaka účasti svojich pedagógov na školeniach podľa programov vypracovaných v projekte, budú mať možnosť ťažiť z lepšej ponuky praktického vzdelávania pod dohľadom skúsených zamestnávateľov, formou stáží, resp. iné formy duálneho odborného vzdelávania.
  • Inštitúcie podnikateľského prostredia, vrátane obchodných komôr, pracovných agentúr a iných vzdelávacích inštitúcií, ktoré budú môcť využiť výsledky vyvinuté počas projektu.
  • Politici a osoby s rozhodovacou právomocou zodpovedné za vzdelávací systém.

Aktivity projektu:

• Vývoj nástrojov pre prípadovú štúdiu (diagnostiku).
  • Realizácia prípadovej štúdie za účasti zástupcov VET škôl a (veľkých, stredných, malých) zamestnávateľov v automobilovom priemysle z partnerských krajín - 3 semináre.
  • Vypracovanie internetového katalógu osvedčených postupov na základe analýzy prípadovej štúdie s prihliadnutím na právne podmienky
  • v partnerských krajinách pri nadväzovaní a udržiavaní spolupráce medzi školami OVP a automobilovým biznisom.
  • Príprava osnovy pracovných workshopov pre zamestnávateľov v automobilovom priemysle z partnerských krajín.
  • Realizácia pracovných workshopov so zamestnávateľmi v automobilovom priemysle z partnerských krajín – 3 semináre.
  • Vypracovanie programov workshopov pre zástupcov škôl OVP: riadiacich pracovníkov, učiteľov a zamestnávateľov v automobilovom priemysle na základe zozbieraného materiálu.
  • Organizovanie medzinárodnej konferencie šíriacej online výsledky projektu pre školy a podnikateľov v automobilovom priemysle z EÚ.
  • Šírenie a zdieľanie výsledkov projektu.